Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dateيکشنبه 29 دي 1398Date

نکات قابل توجه


 • زمان ، یک برنامه روانکاری مناسب جزء مهمترین شرایط مورد نیاز خواهد بود . روانکارها برای جلوگیری از صدمه دیدن قطعات موتور انواع خودروها در حین حرکت و یا ماشین آلات صنعتی به کار می روند و دارای خواص مختلفی هستند که بخشی از آنها عبارتند از :
  1روانکاری
  1انتقال حرکت
  1انتقال نیرو
  1انتقال یا حمل مواد زائد
  1ضربه گیری
  1حفاظت از سطوح
  1آب بندی قطعات موتور

 • گرانروی یا به اصطلاح عام غلظت ، اولین و مهمترین شرط برای انتخاب روغن برای یک کاربرد خاص می باشد . برای یک روانکاری مؤثر باید گرانروی روغن در شرایط مختلف سرعت ، بار و درجه حرارت مناسب باشد .

 • در یک روغن موتور با کیفیت ، به علت وجود مواد پاک کننده و معلق کننده ، روغن موتور دوده های حاصل از احتراق را به صورت معلق در خود نگه می دارد و در نتیجه در طول کارکرد سیاه می شود . هر چه خاصیت پاک کنندگی روغن بیشتر باشد ، روغن در مدت زمان کوتاه تری تیره می شود و هر چه کمتر باشد روغن دیرتر تیره می شود ولی باعث ته نشین شدن رسوبات و آسیب رسیدن به موتور می شود . بنابراین تیره شدن سریع روغن هنگام کار ، بر خلاف تصور عامه به هیچ وجه دلیل نامرغوب بودن آن نیست. اکثر مصرف کنندگان به دلیل عدم آگاهی ، با مشاهده تغییر رنگ روغن موتور ، آن را تعویض می کنند ، در حالیکه روغن هنوز خواص و کارایی خود را دارد . لذا به مصرف کنندگان توصیه می کنیم جهت استفاده بهینه از روغن هایی که استفاده می کنند ، به توصیه های سازندگان آن که بر روی ظروف جهت راهنمایی درج گردیده توجه داشته باشند .

 • در کامیون ها و اتوبوس ها ، استفاده از موتورهای دیزلی چهار زمانه و دوزمانه بسیار مرسوم است . اگر موتور اتوبوس ها و کامیون ها بنزینی باشد همان روغن های مورد استفاده در اتومبیل های بنزینی پیشنهاد می شود . به منظور بهتر روشن شدن موتور و کم شدن مصرف سوخت روغن های با گرانروی SAE 20W50 بیشتر توصیه می شود . برای موتورهای دیزلی جدید بسته به مدل موتور و نوع طراحی آن توصیه می شود از روغن های با سطح کیفیت CF استفاده شود .

 • فاصله های زمانی تعویض روغن موتور به نوع موتور و شرایط کارکرد آن بستگی دارد . زمان مناسب برای تعویض روغن را باید با بررسی وضعیت روغن کارکرده تشخیص داد .

 • عملکرد فیلتر در موتور بسیار مهم است و باید به آن توجه کافی شود . مسدود شدن سوراخ های فیلتر باعث می شود روغن به میزان کافی به قطعات موتور نرسد و در نتیجه عمل روانکاری درست انجام نشود .